Kosárhét – a régi kerékvágásban

A válogatott szünet és az All Star-gála után kupacsapatainkra hét közben már újra nemzetközi felmérők vártak.

A fontos lapokat persze már leosztották, így az utolsó forduló előtt tudtuk, hogy a Szolnok és a Körmend továbbjutott, a Falco kiesett. Az Alba Fehérvár sorsa azonban még kérdéses volt.

Lóránték úgy utaztak Fehéroroszországba, hogy ha nyernek, továbbjutnak. Azonban ezen az estén ismét a rosszabb forma került elő a magyar bajnoknál, aminek csak vereség lehetett a vége. Azonban a csoport másik találkozóján olyan kedvező eredmény született, hogy Keller Ákosék vereséggel is továbbléptek a Fiba Europe Cup következő körébe.

Ahol majd a Körmenddel találkoznak (kétszer is.) Nekik sem a legjobban jött ki a lépés Cipruson, de ők is már korábban biztosították helyüket a folytatásban, így ez most belefért.

A másik vasi csapat, a Falco szépen búcsúzott. Idegenben verte cipóra az anyagi csőd közelébe került, így csak fiatalokkal felálló macedón ellenfelét. Örömteli az 1998-ban született (és a képen látható) Durázi Krisztofer teljesítménye, aki 21 pontos és 19 pattanós dupla-duplát jegyzett. Teljesítményével a sorozat honlapja címlapon foglalkozik, ami kicsit sem meglepő, hiszen ő lett a forduló legértékesebb játékosa.

Durazi- FIBA

Durázi – foto: FIBA basketball

A Szolnokra hosszú túra várt. A távoli Novgorodban 7:0-val kezdtek, de a folytatásban a hazaiak domináltak és megnyerték a mérkőzést is, és ezzel a csoportot is.

FIBA Europe Cup, 6. forduló: Eredmények:

D-csoport:
Keravnosz (CYP) – Egis Körmend 75-65 (19-13, 13-20, 27-21, 16-11)

F-csoport:
Cmoki Minszk (BLR) – Alba Fehérvár 87-82 (23-16, 19-15, 26-21, 19-30)

H-csoport:
Karpos Szokoli (MKD)– Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 43-104 (8-24, 13-32, 11-27, 11-21)
BC Nyizsnyij Novgorod (RUS) – Szolnoki Olaj KK 78-70 (20-14, 17-19, 13-12, 28-25)

A 15 pontig jutó Hanga Ádám csapata legjobbja volt az Euroliga címvédője ellen, de a klubja még mindig erősen bukdácsol, így odahaza is komoly vereséget szenvedett. Barca-Fener 68:83

Hosszú szünet után végre folytatódott  a hazai pontvadászat is. Különösebb meglepetésekről nem számolhatunk be. Még pénteken egy gólgazdag meccsen verte a ZTE az általunk a múlt heti krónikában magasztalt debrecenieket. Szombaton megerőltetés nélkül hozta a kötelezőt a Szolnok és az Alba duója. Utóbbinál ismételten Lóránt Péter volt a legjobb, aki 28 pontjával és 14 lepattanójával 43-as teljesítményindexet ért el a Sopron ellen. Gratulálunk a forduló legjobb teljesítményéhez!

A MAFC-ban a légiósok parádéztak. Davis és Neighbour nem csak a pontgyártásban volt hasznos csapattag, így az ő 33-as és 22-es VAL-indexük is megsüvegelésre méltó, a Juhost és Sulovicot nélkülöző Szeged elleni győzelem kapcsán.

Valószínűleg az év meccsét játszotta a Pécs és a Falco szombat este a Lauber Dezső Sportcsarnokban. Szinte végig a hazaiak akarata érvényesült. A mérkőzés nagy részében bő tíz ponttal vezettek, de a negyedik játékrészben a vendégek is jutottak nyerő sanszhoz. Govens a rendes játékidő perceiben mégis az “életben maradásért” dobhatott két büntetőt, minek után Durham teljesen feleslegesen – ártatlan szituációban – ütött oda neki. A friss magyar válogatott amerikai köszönte a lehetőséget és két büntetőjével hosszabbításra mentette a meccset csapatának.

Darrin akkor már 40 perce pihenő nélkül volt a pályán.

A túlórában kissé meglépett a Falco, de a pécsiek nem adták fel. Most ők mentették hosszabbításra a meccset, minek után Simon Kristófot hárompontos kísérlet közben faultolták. Ő pokoli hidegvérrel mindhárom büntetőjét értékesítette, így jöhetett az újabb ráadás. (Érdemes megjegyezni, hogy a fiatal irányító, aki éppen a Falcótól érkezett Pécsre, már októberben is nyert egy meccset csapatának az utolsó másodpercekben higgadtan kosárba helyezett büntetőivel. Akkor a Kecskemét volt a vesztes fél.)

Itt már ötpontos előnyt is ki tudott építeni a Veljko Budimir vezette PVSK, amely nagy nehézségek árán, lelkes közönsége támogatásával megnyerte az év meccsét. A Falco nem sokáig örülhetett tehát a nemzetközi kupasikernek, és hiába a kiváló Perl Zoltán, az, hogy Darrin Govens (24 pont, 32 VAL) mind az 50 percet a pályán töltötte (!!!), ez azt mutatja számunkra, hogy a szombathelyiek játékában ő egy pótolhatatlan láncszem, márpedig ez csapatsportágban sosem jó. A tavalyi döntős immár harmadik vereségét könyvelhette el a bajnokságban. A kosarsport.hu képe ezen a találkozón készült.

Eredmények:
Magyar férfi bajnokság, NBI/A-csoport, alapszakasz, 10. forduló:

JP Auto-Jászberényi KSE – Atomerőmű SE 70-88 (16-21, 21-20, 19-21, 14-26)
Pécsi VSK-VEOLIA – Falco-Vulacano Energia KC Szombathely 110–106 h.u. (20–15, 24–22, 18–16, 22–31, 11–11, 15–11)
MAFC – Naturtex-SZTE-Szedeák 73-61 (23-20, 23-11, 16-16, 11-14)
Alba Fehérvár – Sopron KC 96-72 (26-27, 28-14, 22-20, 20-11)
Szolnoki Olaj KK – Kaposvári KK 76–65 (21–13, 20–26, 24–10, 11–16)
Zalakerámia ZTE KK – DEAC 99-88 (27-23, 25-20, 31-21, 16-24)
Egis Körmend – KTE-Duna Aszfalt 91–85 (25–18, 23–20, 20–21, 23–26)