Kosárhét – Európa, jövünk!

Annak ellenére, hogy hetek óta hírt adtunk a magyar kupacsapatok selejtező mérkőzéseiről, az igazi erőpróba most kezdődött meg számukra.

Az Alba Fehérvár a BL utolsó selejtezőköréből kipottyanva „esett” a FIBA Europe Cup-ba, abba a sorozatba, ahol szintén főtáblára jutott a Körmend, a Falco és a Szolnok. No, ebben a kupában el is rajtoltak a csoportküzdelmek. A mieink nem is kezdtek rosszul, hiszen 2:2-es mérleggel zárták a szerdát.

Kezdjük a bajnokkal, amely hazai pályán vérzett el a Bnei Rav-Bariach Herzliya ellenében. Az izraeliek egyszerűen túl nagy falatnak bizonyultak Markovicék számára, hiszen hiába a három negyed át tartó „majdnem pari”, a végjátékban kialakuló közel 20 pontos hazai vereség igencsak súlyosnak nevezhető.

A két vasi gárda mérkőzésén szinte hullámvasúton érezhették magukat a magyar drukkerek. A Körmend ugyanis nem sziporkázott Bulgáriában, és már 18 pontos hátrányban is volt, de folyamatosan dolgozta ezt le, főként a 23 pontig, közte 6 tripláig jutó Ferencz Csaba vezérletével és úgy győzött 84:83-ra, hogy az utolsó percre még Balkan-előnnyel fordultak a felek.

A megye másik büszkesége a csoportfavorit otthonában vizitált és még a Körmendnél is rosszabban kezdte aktuális találkozóját. Már az első negyedben 26 pontot kaptak Govensék, de az összes többi játékrészt megnyerve az utolsó felvonásban már több alkalommal is vezettek. A Novgorod mindössze nyolc másodperccel a zárás előtt mentette döntetlenre a meccset, így jöhetett a hosszabbítás. Aminek sajnos a fináléja kísértetiesen ugyanúgy alakult, mint a rendes játékidőben. Hiába volt extra a képünkön látható Perl, a kipontozódott Govens, Zsigeranovics és Pustahvar hiányát nem bírta el a FALCO, amely fájó vereséget szenvedett. Csekély vigasz, hogy „Zozo” bekerült a forduló álomcsapatába.

fibaweek

Szolnok mérkőzéséről a legkönnyebb beszámolni. A bajnokság szuperfavoritja továbbra is ihletett formában játszik, és kisebb hullámvölgyei ellenére is 21 pontos vereséggel küldte haza macedón ellenfelét. A szombathelyiek remek játéka kapcsán bizakodunk, hogy a két magyar gárda lesz e csoport továbblépője.

FIBA Europe Cup: 1. forduló:

F-csoport
Alba Fehérvár – Bnei Rav-Bariach Herzliya (ISR) 74-93 (15-12, 24-30, 22-22, 13-29

D-csoport
BC Balkan Botevgrad (BUL) – Egis Körmend 83-84 (24-19, 27-16, 16-25, 16-24)

H-csoport
BC Nyizsnyij Novgorod (RUS) – Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 94-92 – hosszabbítás után (26-18, 15-19, 18-19, 21-24, 14-12)

szintén H-csoport
Szolnoki Olaj KK – Karpos Sokoli (MKD) 94-73 (26-15, 17-19, 30-22, 21-17)

A folytatásban természetesen az Euroliga tartotta lázban a  kosárlabdázás szerelmeseit. Hanga Ádámék a félelmetes, belgrádi “Pionir-ban” vizitáltak és kapituláltak 400. Euroliga-meccsükön. A Barcelona végig futott az eredmény és a Zvezda után, és kritikus pillanatokban mindig volt valaki szerb részről, aki meglökte a szekeret, így semmi sem akadályozhatta meg a fantasztikus fiesztát a szerb fővárosban. 90:82. A csúcsrangadót simán nyerte a Real Madrid, mert a CSZKA meglehetősen rossz napot fogott ki. 82:69.

Hazai parketten szombaton talán olyan történt, ami még soha a magyar kosárlabdázás történetében. A bajnoki címvédő, Alba Fehérvár az első félidőben mindössze 12 pontra volt képes Pécsett (51:12), a mérkőzés nagy részében – (mínusz) volt a csapat összesített VAL-mutatója. Az értékelhetetlen produkció még akkor is nehezen magyarázható, ha tudjuk, hogy az Alba hetek óta komoly sérüléshullámmal küzd. A Fehérvár tavaly 21:5-ös mérleggel az élen zárta az alapszakaszt, míg most négy meccs után 1:3-mal áll, azaz  gyakorlatilag 4 meccs után elbukta a címvédés lehetőségét, hiszen az ebben a lebonyolítási formulában nem élről nyerni nagyon-nagyon nehéz. Természetesen rengeteg van még hátra, de az utóbbi években rendere az alapszakasz-győztes emelhette fel a bajnoki serleget.

Nem járt sokkal jobban a tavalyi döntős FALCO sem. A hétközi kiváló játék után, a vasi rangadó elején is ők domináltak, de a Körmend remekül reagál erre és magabiztos győzelmet aratott. Már a Falco-nak is két veresége van.

Pécsiek kiváló játéka mellett üde színfolt még a DEAC. Az újonc nem lassít és öt forduló után éppen annyi győzelmet számlál, mint a bajnok vereséget. Azaz hármat. A kiváló csapatkohézió és Berényi Sándor mester szakmai munkája egyelőre kifizetődik az eredmények terén is. A MAFC ellen ismét Isaiah Armwood volt a pontfelelős, de méltó társként csatlakozott mellé Molnár András is, így a budapestiekre ismét kemény téli hónapok várnak.

A ranglistát vezető duó, azaz a  Kaposvár és a Szolnok nem lassítanak. Továbbra is 100%-os mérleggel állnak az élen.

Eredmények:

Magyar férfi bajnokság, NBI/A-csoport, alapszakasz, 5. forduló:

MAFC – DEAC 70-75 (16-19, 18-21, 13-14, 23-21)
Egis Körmend – Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 91-76 (15-20, 26-16, 30-18, 20-22)
Szolnoki Olaj KK – Atomerőmű SE 91-86 (20-12, 25-20, 16-24, 30-30)
PVSK-VEOLIA – Alba Fehérvár 79-47 (26-6, 25-6, 16-15, 12-20)
Soproni KC – Kaposvári KK 74-79 (20-18, 17-24, 8-25, 29-12)
KTE-Duna Aszfalt – Naturtex-SZTE-Szedeák 62-58 (15-4, 17-13, 13-19, 17-22)
JP Auto-JKSE – Zalakerámia ZTE KK 73-82 (17-23, 18-20, 20-23, 18-16)