Kosárhét - Alba torpedó

„A Szolnok rontotta el a majdnem tökéletes kupafordulót.” – írtuk az elmúlt héten. Ezt a mondatot sajnos ismét elővehettük.

Tisztán látható, hogy az Olaj kisebb hullámvölgybe került. Hiába vezetik idehaza toronymagasan a bajnokságot, a nemzetközi sorozatban a gárda erősen bukdácsol. Gyenge védekezéssel és gyenge támadójátékkal simán kapott ki Fehéroroszországban, de ennek ellenére még mindig továbbjuthat a következő körbe.

Ahol már ott van az Alba Fehérvár, akik egy elképesztő skalpot gyűjtöttek. Törökországban győztek, márpedig ismerve a török kosárlabdázás erényeit, ez bármelyik csapatuk ellen óriási bravúr. Az Alba minden sorozatot ideszámolva az utolsó 14 találkozójából 12-őt megnyert.

Szintén bravúr miatt dícsérendő a Körmend, akik Litvániában győztek úgy, hogy 13 triplát hintettek vendéglátóiknak. A bibi csak az, hogy az utolsó fordulóban Ferencz Csabiék fehérvárra utaznak, márpedig mind a bajnokságban, mind a kupában Kellerék tükörsimán verték őket.

Itt tartjuk fontosnak elmondani, hogy az egyetemes kosárlabdázásban mindenütt elképesztően fontos a hazai pálya. Ne menjünk bele a részletekbe (palánk, gyűrű stb.), de a három legnépszerűbb labdás sportág közül egyértelműen a kosárlabdában képzelhető el az legkönnyebben, hogy az utolsó simán legyőzi az elsőt.

Ennek tükrében értékeljük csapataink győzelmét, úgy, hogy Litvánia válogatottja 5., míg Törökországé a 13. a FIBA aktuális világranglistáján, és legjobb klubcsapataik is abszolút ott vannak Európa élmezőnyében. (Mi a  41. pozícióban szerénykedünk.)

FIBA Europe Cup, második csoportkör, 5. forduló: Eredmények:

J-csoport:

Demir Insaat Büyükcekmece (TUR) - Alba Fehérvár 75-78 (21-22, 22-21, 17-18, 15-17)

BC Nevezis (LTU) - Egis Körmend 81 - 86 (23-22, 19-18, 19-21, 20-25)

K-csoport:

BC Cmoki-Minszk (BLR) - Szolnoki Olaj KK 88-61 (28-20, 19-15, 15-10, 24-16)

Szombaton este Szolnokon feszült egymásnak az Olaj és az Alba a bajnokság csúcsrangadóján. A hazaiak Vojvoda pontjaival kezdtek, de a vendégek egyáltalán nem ijedtek meg a pokoli hangulattól és a 7. percben már át is vették  a vezetést.  Piros-feketében bemutatkozott a Phillip helyére a csapathoz érkező 24 éves amerikai Steven Browning, aki remek lepattanókkal vétette magát észre.  Az Alba olyan kiválóan védekezett, hogy teljesen uralta a saját palánkja alatti festéket, így Luksa Andric-ot gyakorlatilag eltüntették a kék-fehérek. Mindez azt eredményezte, hogy az Olaj megrekedt 11 pontnál, míg ellenfele akkor már 17-nél járt. A második negyedben rendezte sorait Aleksic gárdája, de Trevis Simpson triplái demoralizálóan hatottak a szolnoki lelkekre. Egyértelmű, hogy a vendégek érkeztek kiváló előjelekkel, de a félidőig elért 32 hazai pont nagyon-nagyon kevésnek látszott (32:36).

A folytatásban nagy változás nem állt be. Az Olaj végig csak futott az Alba után. A negyedik negyedben azonban a Szolnok jelezte, hogy a végig tomboló, fantasztikus közönségét győzelemmel szeretné megajándékozni. Vért izzadva közelített lépésről-lépésre a  korábban sokszor bőven tízzel előtte járó ellenfeléhez, és 17 eladott labdával is - igaz Perry káprázatos tripláival -  kiharcolta a hosszabbítást. Kovács Péterék nem nem játszottak jól, de olyan támogatást kaptak a "hatodik embertől", hogy az egyértelműen feltüzelte őket. Mégis Kellerék távoztak győztesen az eddig bevehetetlen arénából, mert Harris 3+1-es akciójára már nem érkezett válasz. Őrült meccsen esett el a vár, azaz oda a Szolnok hazai veretlensége, az Alba pedig folytatja  elképesztő szárnyalását. Ennek ellenére még mindig komoly lépéselőnyben a Szolnok a bajnoki versenyfutásban.

Szintén hosszabbításos, és szintén egylabdás meccset játszottak Kaposváron, ahol Tomislav Ivosev 42 pontja (és 60-as VAL mutatója) sem volt elég a győzelemhez. Vélhetően ez lesz a szezon legkiemelkedőbb egyéni teljesítménye.

Eredmények:

Magyar férfi bajnokság, NBI/A-csoport, alapszakasz, 18. forduló:

Szolnoki Olaj KK - Alba Fehérvár 88-89 h.u. (13-19, 19-17, 23-28, 25-16, 8-9)

Kaposvári KK – Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 104-105 – h.u. (26-25, 20-18, 22-28, 23-20, 13-14)

Egis Körmend - DEAC 100-93 (26-24, 20-19, 26-25, 28-25)

JP Auto-JKSE - PVSK-VEOLIA 81-72 (23-10, 17-23, 15-16, 26-23)

Soproni KC - Naturtex-SZTE-Szedeák 86-63 (23-20, 11-17, 29-15, 23-11)

KTE-Duna Aszfalt – Atomerőmű SE 64-70 (20-14, 15-18, 13-20, 16-18)

MAFC – Zalakerámia-ZTE KK 72-96 (16-19, 22-23, 17-24, 17-30