Dominic Thiem az élmezőny egyetlen klasszikus salakpályás játékosa

Manapság a versenynaptárat a kemény pályás versenyek dominálják, ami részben magyarázza, miért koptak ki szinte teljesen a klasszikus salakos játékosok a mezőnyből. Bár ma is akadnak olyanok, akik az átlagnál jobbak salakon, a legtöbben gyorsabb körülmények között is megállják a helyüket. Kivétel azért akad, még az élmezőnyben is.

Minden idők legjobb salakpályás teniszezője, Rafa Nadal hat Grand Slamet nyert nem salakos versenyeken, a napjaink legjobb salakos játékosai közé tartozó Pablo Carreno Busta és Diego Schwartzman pedig nem csak salakon, de kemény borításon is nyert már tornát.

A versenynaptárat elméletben össze lehetne úgy állítani, hogy abban szinte kizárólag salakos versenyek legyenek, ehhez azonban Challenger-versenyeket is be kell vállalni. Magyarán, ahhoz, hogy valaki meghatározó játékos legyen a touron, nem elég csak salakon jól teniszezni, de alkalmazkodni kell a legdominánsabb borításhoz is.

Thiem játéka csak salakon kiemelkedő

A salakpályás játékosok általában alkalmazkodnak is a gyorsabb körülményekhez, ebben nagy segítséget jelent, hogy a kemény pályákat évek óta tudatosan lassítják, sebességben ma már közel sincs drasztikus különbség egy lassabb kemény pálya és a salak között. Dominic Thiem azonban közel áll ahhoz, hogy klasszikus értelemben vett salakspecialistának tekintsük.

Dominic Thiem füvön.Dominic Thiem füvön. Fotó: Europress/AFP

Az osztrák klasszis esetében sem arról van szó, hogy a gyorsabb borításokon teljesen reménytelen - a stuttgarti füvesen nyert tornát is - azonban elég nagy szakadék van a salakos és nem salakos eredményei között. Az előző 52 hétben mutatott mérlege ezt elég jól alátámasztja. Salakon 31 meccset játszott, ebből 25-öt nyert meg. Kemény borításon viszont 22 győzelem a mérlege 40 meccs alapján.

A különbség sokkal látványosabb akkor, ha a top 10 elleni eredményeit figyeljük meg. Salakon hét győzelem mellett kilenc meccset veszített, miközben 12-szer a nagy négyes ellen játszott, (ebből hétszer Nadallal) és még volt két meccse Wawrinkával is. Kemény pályán már közel sem annyira jó a legszűkebb elit elleni mérlege, két győzelem mellett 15 vereségnél jár.

Jelenleg csak Nadal jár előtte

Az Élő Árpádról elnevezett Élő-pontrendszer - mely a játékosok egymáshoz viszonyított aktuális játékerejét méri statisztikai alapon - szerint Thiem jelenleg a negyedik, gyakorlatban a második legjobb salakpályás játékos. A pontrendszert kénytelenek vagyunk korrigálni, mivel Novak Djokovic és Andy Murray teljesítménye a kihagyásuk előtti formáikat tükrözi, jelenleg távolról sem képvisel a két korábbi világelső akkora játékerőt.

Thiem 200 pontos hátrányban van Nadallal szemben. Ha tovább korrigáljuk a pontrendszert, és kivesszük a sérüléssel bajlódó játékosokat, akkor őt Alexander Zverev követi, nagyjából 170 pontos lemaradással az osztrák mögött. Ezzel az is elég jól előtérbe kerül, mekkora különbségek vannak a tornagyőzelemre is esélyes játékosok között.

Rafa NadalRafa Nadal Fotó: Europress/AFP

Az Élő-rendszer - minden tökéletlensége ellenére - jó mércéje annak, hogy egy játékos mennyire nyújt elit teljesítményt az adott borításon. Amióta profi teniszről beszélhetünk, 29 játékos érte el ezt a szintet, közülük 22-en Grand Slamet is nyertek. A jelenleg is aktív játékosok közül - a nagy négyes mellett - Nishikori Kei, Juan Martin del Potro, David Ferrer és Dominic Thiem ért el legalább 2200 Élő-pontot salakon.

Salakon elit, kemény pályán középszerű

Thiem esetében az az érdekes, hogy amíg a salakon elit teljesítményre képes, addig a kemény pályás szereplése - finoman szólva is - középszerű. A Buenos Aires-i győzelmét követően 2234 pontja volt salakon, ezzel szemben a kemény pályán viszont csupán 1869-et kapott a statisztikusoktól. A salakos pontok alapján az első négyhez tartozik, a kemény pályás mérleggel viszont csak a 31.

Feliciano Lopez            1830      1772   1.03

Ezzel olyan játékosok előzik meg, mint Schwartzman, Damir Dzumhur vagy épp Fabio Fognini.

Az aktív játékosok közül Thiemről lehet állítani leginkább azt, hogy salakspecialista. A két borításon összegyűjtött Élő-pontjai között 20%-os különbség van. A legalább 1800 ponttal rendelkező 44 aktív teniszező közül senkinél nem volt nagyobb a két borítás közötti különbség. Legközelebb Simone Bolelli és Nadal áll hozzá, igaz, a spanyol kemény pályán is közel elit teljesítményt nyújt.

Sergi BrugueraSergi Bruguera Fotó: Europress/AFP

Néhány évtizeddel ezelőtt még gyakoribb volt a Thieméhez hasonló különbség. A 29 teniszező közül, akik elérték a 2200 Élő-pontot, 11-nél is előfordult legalább 20%-os differencia. 2008-ban Nadalnak 20%-nál nagyobb különbsége is akadt, Sergi Brugueránál még 29%-ot is mértek. A Grand Slam-győztesek közül Björn Borg, Juan Carlos Ferrero, Thomas Muster és Guillermo-Vilas is elérte a 20%-ot a pályafutása valamelyik pontján.

Thiem is javulhat kemény pályán

Sok játékosnál időbe telik, mire képes alkalmazkodni a gyorsabb borításokhoz. A 22 éves Nadal salakos és kemény pályás teljesítménye között nagyjából hasonló volt a különbség, mint ami jelenleg Thiemnél is megfigyelhető. Az osztrák egyébként sem tartozik a korán érő játékosok közé, így simán lehet belőle a következő években kemény pályán is meghatározó játékos.

Bár erre a jelenlegi teljesítménye alapján nem sok jel utal, salakon már most ott van a legjobbak között. Nadal visszavonulása/formahanyatlása esetén pedig tornagyőzelmekkel is bizonyíthatja, hogy ő generációjának legjobb salakos játékosa.