Aggasztóan sok teniszező indulása kérdéses az Ausztrál Openen

Az év első Grand Slam-tornájához közeledve arra lehetett számítani, a szokásosnál kipihentebb mezőny áll rajthoz Melbourne-ben. Ehhez képest sorban lépnek vissza a sztárjátékosok az év első major-versenyétől.

Az Ausztrál Openhez közeledvén egyelőre a felkészülési időszakot a visszalépések, sérülések vagy pályán kívüli problémák határozzák meg. Ezért egyelőre jogosan aggódnak a torna szervezői, még az is megeshet, hogy a férfiaknál és nőknél egyaránt foghíjas lesz a mezőny.

Összegyűjtöttük, hogy 10 nappal a tornát megelőzően kik azok a játékosok, akik biztosan nem indulnak Melbourne-ben, és kiknél vannak kérdőjelek ezzel kapcsolatban.

A biztos visszalépők

Andy Murray

Murray kihagyja az Australian Opent | Hosszabbítás

A korábbi világelső brit Andy Murray nem lesz ott az év első Grand Slam-tornáján, a kevesebb mint két hét múlva kezdődő Ausztrál Nyílt Teniszbajnokságon, mivel nem tudott felépülni a csípősérüléséből. Murray, aki a tavaly Wimbledonban játszott utoljára tétmeccset, a héten korábban már bejelentette, hogy visszalép a brisbane-i tornától , sőt arról is tájékoztatta rajongóit a közösségi médiában, hogy hosszan elhúzódó sérülése miatt fontolóra veszi a műtét lehetőségét is.

Az ötszörös Ausztrál Open-döntős brit teniszező zsinórban második Grand Slam-tornájától lép vissza csípősérülés miatt. A 30 éves játékos két héttel a verseny előtt döntött úgy, hazautazik hogy kiértékeljék a lehetőségeiket.

Az mindenesetre aggodalomra adhat okot, hogy fél év pihenés után sem jött rendbe a csípője, így valószínűleg nem fogja megúszni a műtétet.

A világranglista 16. helyén álló Murray Melbourne után ki fog csúszni a top 20-ból is. Ez azonban a legkisebb gondja, amennyiben valóban műteni kell, az akár a 2018-as szezon nagy részébe is kerülhet.

Nishikori Kei

A japán volt az első nagyobb nevű játékos, aki bejelentette a visszalépését. A 28 éves teniszező tavaly augusztus óta nem játszott csuklósérülés miatt, de elmondása szerint még nem áll készen az ötszettes csatákra.

Nishikori tavaly a negyedik fordulóig jutott - akkor emlékezetes csatában kapott ki a későbbi győztes Roger Federertől -, és úgy fogalmazott: hiányozni fog a "hazai" Grand Slam-tornája, de szükség van a rehabilitáció meghosszabbítására.

Serena Williams

Serena Williams visszalépett az Ausztrál Opentől | Hosszabbítás

Serena Williams visszalépett az Ausztál Opentől, amivel eldőlt, hogy a nőknél biztosan nem lesz címvédés az év első Grand Slam-tornáján. A 36 éves teniszező úgy fogalmazott: bár úgy gondolja, nagyon közel van a visszatéréshez, még nem tart azon a szinten, ahol lenni szeretne.

Az amerikai klasszis tavaly nyolc hetes terhes volt, amikor megszerezte pályafutása hetedik Ausztrál Open sikerét, mely egyben a 23. Grand Slam-győzelme is volt. Williams pénteken bejelentette, nem vesz részt a 2018-as tornán, ami azt jelenti, a nőknél biztosan nem lesz címvédés.

A 36 éves teniszező múlt héten Abu Dhabiban tért vissza, az volt a szülést követő első mérkőzése. A bemutatómérkőzésen Jelena Ostapenkóval játszott, és végül a lett győzelmével ért véget a találkozó. A visszalépést megelőző napon visszautasította a sydney-i torna szervezői által felajánlott szabadkártyát, amit úgy indokolt, hogy túl korán jött neki ez a lehetőség.

“Miután lejátszottam a szülést követő első meccsemet, rájöttem hogy ugyan nagyon közel vagyok, még nem tartok ott, ahol lenni szeretnék. Az edzőm és a csapatom mindig azt mondta: ‘Csak akkor menj versenyre, ha felkészültél arra, hogy végig is csináld’. Versenyezhetnék, de nem csupán versenyezni akarok, sokkal többet szeretnék ennél elérni, ezért egy kicsit több időre van szükségem.“ - írta pénteki közleményében.

Akiknek kérdőjeles lehet az indulása

Rafael Nadal

A spanyol a brisbane-i tornától már visszalépett, amit sokan annak a jeleként könyveltek el, hogy talán még nincs elég jó erőállapotban, hogy pályára lépjen az Ausztrál Openen.

A világelsőnek 2017 vége felé már egyértelműen gondot jelentett a térde, visszalépett Bázeltől, majd idő előtt fejezte be a párizsi ezrest és a világbajnokságot is.

Egyelőre azonban nincs oka aggodalomra Nadal szurkolóinak. A 16-szoros Grand Slam-győztes szerdán megérkezett Melbourne-be és hamarosan visszatér a Tie Break Tens nevű bemutatótornán.

Garbine Muguruza

A wimbledoni bajnoknő könnyek közepette adta fel a brisbane-i tornát, amit kénytelen volt feladni görcsölő lába miatt. Muguruza vezetett a harmadik szettben Aleksandra Krunic ellen, amikor földre rogyott, és ápolást kért a fájdalmai miatt.

Ez volt zsinórban a negyedik alkalom, hogy feladta a brisbane-i tornát, ugyanakkor az előző három esetben nem az erőnlétével voltak problémái. Muguruza várhatóan részt vesz a jövő heti, sydney-i versenyen, ami jelentősen növeli annak az esélyeit, hogy ott lesz az év első major-tornáján.

Konta Johanna

Murray után egy másik brit teniszezőnek is a csípőjével akadtak gondok. Csupán pár órával azt megelőzően, hogy Murray bejelentette visszalépését, Konta kénytelen volt visszalépni a brisbane-i negyeddöntőtől hasonló sérülés miatt.

Az első számú brit teniszezőre további vizsgálatok várnak, de komoly kétségek vannak afelől, hogy képes lesz megvédeni a tavaly Sydney-ben szerzett címét.

Konta egyébként is pocsék formában zárta 2017-et, Brisbane előtt augusztusban volt utoljára egy tornán a legjobb nyolc között. Kontának érzékeny veszteség lenne a visszalépés, Ausztráliában hagyományosan jól szerepel: tavaly a negyeddöntőig, egy évvel korábban az elődöntőig jutott.

Novak Djokovic

Csak a jövő héten dől el, indul-e Djokovic az Ausztrál Openen | Hosszabbítás

Novak Djokovic két bemutatóversenyen is részt vesz az Ausztrál Opent megelőzően. A szerb csak a meccseket követően fogja eldönteni, részt vesz-e az év első Grand Slam-tornáján. A 30 éves teniszező korábban már az Abu Dhabi tornától és a katari versenytől is visszalépett, mert fájdalmat érzett a könyökében.

A hatszoros Ausztrál Open-győztes két bemutatótornát követően fogja eldönteni, elég jó állapotban van-e a könyöke ahhoz, hogy visszatérjen a mezőnyhöz. Djokovic fél éve nem lépett pályára sérülése miatt, azóta pedig már Abu Dhabitól és Katartól is visszalépett.

A korábbi világelső a Kooyang Classic és a Tie Break Tens elnevezésű versenyeken fogja letesztelni a formáját. Sok pontot mindenesetre nem kellene megvédenie, tavaly a második körben kikapott Denis Istomintól.

Elhúzódó jogi viták

Victoria Azarenka

A fehérorosz teniszező egymás után a második Grand Slam-tornáról maradhat le, mivel gyermekelhelyezési perbe keveredett korábbi élettársával. 2012 és 2013 bajnoka megkapta a szabadkártyát a szervezőktől az Ausztrál Openre, a játékára azonban nagyon kevés esély van. A törvények miatt nem viheti magával fiát Kaliforniából, emiatt a wimbledoni torna óta nem lépett pályára tétmeccsen.

Akit egyáltalán nem mozgat meg a tenisz

Bernard Tomic

Azt követően, hogy bevallotta: csupán színlelte sérülését, egyébként pedig unatkozott Wimbledonban, Tomicot nem várják tárt karokkal a hazai Grand Slam-tornáján sem.

Ennek jele, hogy idén nem kapott szabadkártyát a szervezőktől, a kvalifikáción pedig nem áll szándékában elindulni. (A korábbi top 20-as teniszező a 140. helyen áll a ranglistán.)

Sajtóhírek szerint a 25 éves teniszező más területről kapott ajánlatot. Az ausztrál médiában úgy tudják, Tomic meghívást kapott a Magyarországon is ismert, "Celeb vagyok, ments ki innen!" című műsor helyi adásába.

Tomic körülbelül 440 ezer fontot kapna a műsorért, ami elegendő motiváció lehet, elvégre korábban elmondta, csak a pénzért volt hajlandó teniszezni.