Djokovic és Wawrinka is Federer ágára került az Ausztrál Openen

A tavalyi évhez hasonlóan idén is izgalmas kérdésnek tűnt, hogy kinek az ágára kerülnek a sérülésből visszatérő nagyágyúk. Ebből a versenyből Rafa Nadal jött ki győztesen, Novak Djokovic és Stan Wawrinka is az alsó táblára került. A nagy vesztes egyértelműen Alexander Zverev, aki brutális sorsolást kapott. A nőknél Venus Williams kapta a legnehezebb feladatot az első körben, összességében pedig az esélyesek közül Garbine Muguruza útja tűnik rögösnek a döntőig vezető úton.

Roger Federer az ismételten szlovén színekben versenyző Aljaz Bedenével nyit az első körben. Korábban nem játszottak egymással, de óriási meglepetés lenne, ha megnehezítené Federer dolgát. Utána papíron Jan-Lennard Struff jöhetne, majd Richard Gasquet. A legjobb 16 között jó eséllyel egy nagy adogató vár majd rá: Sam Querrey avagy Milos Raonic. (Esetleg Fucsovics Márton.) A negyeddöntőt szinte lehetetlen megjósolni, David Goffin, Juan martin del Potro vagy akár Tomás Berdych is elképzelhető.

Az alsó tábla másik negyede még érdekesebb küzdelmeket hozhat, Novak Djokovicot és Stan Wawrinkát is ide sorsolták. Ennek talán Alexander Zverev örül legkevésbé, neki egy olyan sorozat is elképzelhető lenne, melyben egymás után játszik Djokoviccsal, Wawrinkával és Federerrel. (És még csak utána juthatna döntőbe!) A negyedik helyen kiemelt német a harmadik körben testvérével, Mischával játszhat, utána pedig még keményebb feladat: a korábbi szerb világelső várhat rá.

Djokovic Donald Younggal kezd, utána viszont egyből Gael Monfils jöhet (mondjuk 14-0 ellene a mérlege), majd Albert Ramos-Vinolas, és végül a már említett Zverev elleni párharc. A negyeddöntőben a papírforma azt ígéri, hogy a Dominic Thiem-Stan Wawrinka meccs győztese vár majd rá, de az osztrák játéka elég ingadozó, a svájciról meg elég keveset tudunk ahhoz, hogy ezt ne jelenthessük ki biztosra.

A világelső Rafa Nadal Víctor Estrella Burgos ellen kezdi meg szereplését a tornán. A spanyolra a negyedik fordulóban várhat kemény ellenfél, a nagy szerváiról ismert John Isner legalábbis okozhat neki kellemetlen pillanatokat. (Előtte jó eséllyel Leonardo Mayer, majd Damir Dzhumur ellen játszhat.) A negyeddöntőben pedig a kiemelések alapján Marin Ciliccsel vagy Pablo Carreno Bustával találkozhat. Maradjunk annyiban: ha egészséges, Nadal nagyon jó eséllyel pályázik legalább az elődöntőre.

A legjobb négy között megismétlődhet a tavalyi párosítás, Grigor Dimitrov sorsolása sem tűnik elsőre húzósnak. A bolgár teniszező selejtezős ellenféllel kezd, majd Bagdhatis jöhet, már amennyiben a ciprusi legyűri szintén selejtezős ellenfelét. A harmadik fordulótól beindulnak az események, előbb Andrey Rublev, majd Nick Kyrgios állhatja útját. Mindkettőnek lenne miért visszavágnia, az orosz a US Openen, az ausztrál Brisbane-ben győzte le Dimitrovot. A negyeddöntőkre itt is nehéz tippelni, a kiemelés alapján Jack Sock, Lucas Pouille vagy Kevin Anderson jöhetnek szóba.

Legjobb első körös párosítások

Kiemelés alapján jósolt negyeddöntők

A nőknél Venus Williams kapott nehéz feladatot

Simona Halep valószínűleg már azzal is elégedett, ha nem kapja meg első körös ellenfélként Maria Sharapovát, mint ahogyan a 2017-es US Openen. A világelsőre most lényegesen egyszerűbb feladat vár, a szabadkártyás Destanee Aiava ellen kezdi a versenyt, majd második körben Genie Bouchard jöhet (feltéve, hogy a kanadai tud mérkőzést nyerni, ami egyelőre nem sikerült neki 2018-ban).

A harmadik körben viszont Petra Kvitova jöhet, ami könnyedén a forduló egyik legjobb mérkőzése lehet még úgy is, hogy a világelsőnek pozitív a mérlege (3-1) a kétszeres wimbledoni bajnoknővel szemben. Ha sikerülne megoldania a feladatot, akkor a negyeddöntőben jöhet még komoly ellenfél, a korábbi világelső Karolina Pliskova személyében. Itt is hozzá kell tenni: parádés a mérlege a cseh teniszezővel szemben (5-1), így nem csak a kiemelés miatt számítana a találkozók esélyesének.

A világelsőhöz hasonlóan Garbine Muguruza is szabadkártyás ellenféllel kezdi meg szereplését. Utána Su-Wei Hsieh vagy egy selejtezőből érkező játékkos várhat rá. A harmadik fordulóban már nehéz mérkőzésre kell készülnie, már csak azért is, mert Agnieszka Radwanskával szemben felemás a mérlege (4-4). Ebben a negyedben található Angelique Kerber és Maria Sharapova is, ők a harmadik fordulóban játszhatnak is egymás ellen. Ez persze azt is jelenti, hogy a Muguruza-Radwanska meccs győztese találkozhat majd a Kerber-Sharapova győztesével a legjobb 16 között.

Az első fordulós párosítások közül messze kiemelkedik Venus Williams Belinda Bencic elleni találkozója. A mérkőzésnek egyértelműen az amerikai az esélyese, eddigi négy találkozójukból Bencic egyet sem tudott megnyerni, sőt, még szettet sem fogott Williams ellen. Ettől függetlenül Bencic veszélyes ellenfél, a Hopman-kupán kifejezetten jól játszott. Venus a harmadik körben Ekaterina Makarovával találkozhatna, a legjobb 16 között pedig jó eséllyel Daria Gavrilovával, vagy Julia Görgesszel. Az elődöntőért kiemelés alapján Sloane Stephens vagy Elina Svitolina ellen kellene megküzdenie.

Nem tűnik vészesnek Jelena Ostapenko útja a negyeddöntőig, Dominika Cibulkova vagy CoCo Vandeweghe lehet rá a legveszélyesebb, velük a legjobb tizenhat között találkozhat. Vandeweghe egyébként az első körben Babos Tímeával játszik, vagyis a magyar lány kemény feladatot kapott kezdésként. A negyeddöntőben már Caroline Wozniacki is érkezhet Ostapenkónak. A dán nem kapott kemény sorsolást, megoldhatónak tűnik a nyolc közé jutás. Neki a kiemeltek közül Kiki Bertens, Magdalena Rybarikova és Anastasia Pavlyuchenkova jutott, akik ellen összesítve 15-2 a mérlege.