Federer 20. alkalommal kapott ki meccslabdáról

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a nyolcadik helyen kiemelt dél-afrikai Kevin Anderson meccslabdát hárítva, kétszettes hátrányból fordítva legyőzte az elsőként rangsorolt címvédő svájci Roger Federert a wimbledoni teniszbajnokság férfi versenyének szerdai negyeddöntőjében.

Nyolc ember, aki szívét-lelkét ott hagyta Wimbledon gyepén | Hosszabbítás

Aki hozzám hasonlóan volt olyan szerencsés, hogy a szerda délutánját és estéjét azzal tölthette, hogy végignézte a wimbledoni férfi negyeddöntőket, az a nap végeztével összetehette a két kezét, felnézhetett az égre, és hálát adhatott a Nagyfőnöknek. Nyolcan léptek pályára, és ha nem is nyújtottak mindannyian emberfelettit, küzdésből senki nem érdemelhet rosszabbat, mint jelest.

A szerdai volt a svájci lenyűgöző pályafutásának 20. olyan mérkőzése, amit meccslabdáról veszített el, Wimbledonban most először fordult vele ilyen. Itt van a lista mind a 20 alkalomról.

1. Tim Henman vs. Roger Federer 2:6, 7:6, 6:3, 2000 Bécs, elődöntő (két meccslabda)

Az akkor 18 éves Federer a tornán korábban legyőzte Magnus Normant és Richard Krajiceket is. Magabiztosan jutott be a legjobb négy közé, ahol egy tapasztalt játékos, Tim Henman volt az ellenfele. 6:2, 6:5-nél, Henman adogatójátékánál a svájci két mérkőzéslabdához jutott, de eltékozolta őket.

2. Patrick Rafter vs. Roger Federer 4:6, 7:6, 7:6, 2001 Halle, negyeddöntő (egy mérkőzéslabda)

Federer 6:4, 6:5-re vezetett, amikor Rafter egy nagyszerű első adogatással hárította Roger mérkőzéslabdáját. A harmadik szett rövidítését is hozta az ausztrál, aki az elődöntőben aztán kikapott Fabrice Santorótól.

3. Tommy Haas vs. Roger Federer 7:6, 4:6, 3:6, 6:4, 8:6, 2002, Ausztrál Open, 4. forduló (egy meccslabda)

Federer 2-1-es játszmaelőnyben volt, és döntő szett 6:5, 40-30-nál mérkőzéslabdához jutott, de nem élt vele. Haas nyert, majd a legjobb négy között kikapott Marat Safintól.

4. Albert Costa vs. Roger Federer 7:6, 4:6, 7:6, 2002 Miami, negyeddöntő (három mérkőzéslabda)

Federer az első két lehetőségét a harmadik szettben, 5:4-nél puskázta el úgy, hogy ő adogatott. Néhány perccel később, a tie-breakben 6-5-ös vezetésénél, Albert Costa szervájánál a svájci tenyeressel rontott.

5. Marat Safin vs. Roger Federer 5:7, 6:4, 5:7, 7:6, 9:7, 2005, Ausztrál Open, elődöntő (egy meccslabda)

Minden idők egyik legjobb, legemlékezetesebb teniszmeccsén Federer 6-5-re vezetett a negyedik játszma rövidítésében, a címvédő mérkőzéslabdához is jutott, de nem tudta kihasználni. Safin jutott a fináléba, amit meg is nyert, ez volt a zseniális orosz második, egyben utolsó Grand Slam-győzelme.

Mit adott nekünk az Ausztrál Open? | Hosszabbítás

Az Eurosport, illetve a Hosszabbítás szerkesztőségében már napok óta az Ausztrál Open a legnagyobb közös témánk, alig várjuk már a melbourne-i rajtot. Reméljük, ezzel ti is így vagytok! Szántó Petrával beszélgettünk arról, milyen jó lenne összegyűjteni néhányat az év első Grand Slam-tornájával kapcsolatos emlékeinkről, kedvenc meccseinkből, személyes történetekkel tarkítva.

6. Richard Gasquet vs. Roger Federer 6:7, 6:2, 7:6, Monte Carlo 2005, negyeddöntő (három mérkőzéslabda)

Ez volt Federer első olyan meccslabdáról elveszített mérkőzése, amelyet salakon bukott el. Mind a három esélyét a harmadik szett rövidítésében tékozolta el.

7. Rafael Nadal vs. Roger Federer 6:7, 7:6, 6:4, 2:6, 7:6, 2006, Róma, döntő (két meccslabda)

Ez volt az első döntő, ahol ilyen típusú vereséget tudhat a magáénak, Rafael Nadal öt játszmában győzte le őt a 2006-os római fináléban. Egyébként mind a négy döntőjét elveszítette ezen a tornán.

8. Marcos Baghdatis vs. Roger Federer 5:7, 7:5, 7:6, 2010, Indian Wells, 3. forduló (három mérkőzéslabda)

Nagyon szoros meccsen kapott ki három meccslabdát elvétve.

9. Tomas Berdych vs. Roger Federer 6:4, 6:7, 7:6, 2010 Miami, 4. forduló (egy meccslabda)

Indian Wells után Miamiban is hasonló módon szenvedett vereséget, 2010-ben egy esélye volt lezárni a meccset, hiába.

10. Novak Djokovic vs. Roger Federer 5:7, 6:1, 5:7, 6:2, 7:5, 2010 US Open, elődöntő (két mérkőzéslabda)

Federer 2010-ben sok meccset bukott el nyert helyzetből, ilyen volt a 2010-es US Open-elődöntője is, melyen két mérkőzéslabdát hagyott kihasználatlanul Novak Djokovic ellen.

11. Gaël Monfils vs. Roger Federer 7:6, 6:7, 7:6, 2010, Párizs, elődöntő (öt meccslabda)

Ez a szintén 2010-es partin pazarolta el a legtöbb esélyét Federer, ötször is lezárhatta volna a Monfilsszal vívott csatáját, nem sikerült. Ez volt egyébként a francia első sikere a svájcival szemben.

12. Novak Djokovic vs. Roger Federer  6:7, 4:6, 6:3, 6:2, 7:5, 2011, US Open, elődöntő (két mérkőzéslabda)

Ahogy egy évvel korábban, úgy 2011-ben is Novak Djokovictól kapott ki a US Open elődöntőjében, ismét két meccslabdáról. Döntő játszma, 5:3, 40-15-je volt Federernek, hiába. A szerb később meg is nyerte a tornát Rafael Nadalt legyőzve a fináléban.

13. Thomas Berdych vs. Roger Federer 3:6, 7:6, 6:4, 2013 Dubai, elődöntő, (három meccslabda)

A 2010-es Indian Wells-i eset után Thomas Berdych ismét megtréfálta Federert, a második szett rövidítésében háromszor is visszajött, 4-6, 5-6 és 7-8-ról.

14. Jeremy Chardy vs. Roger Federer 1:6, 6:3, 7:6, 2014, Róma, 2. forduló (egy mérkőzéslabda)

A harmadik játszma tie-breakjében Chardy hárított egy labdát, amit a vesztét jelentette volna.

15.  Nick Kyrgios vs. Roger Federer 6:7, 7:6, 7:6, 2015 Madrid, 2. kör (két meccslabda)

Federer nagyon ideges volt a Kyrgiosszal vívott mérkőzésen, talán ezért is kapott ki, pedig két sansza is volt a győzelemre.

16. Dominic Thiem vs. Roger Federer 3:6, 7:6, 6:4, 2016, Stuttgart, elődöntő (két mérkőzéslabda)

2016-ban három füves pályás tornán is kikapott az elődöntőben, Stuttgartban Thiem tréfálta meg két meccslabdát is hárítva. Aztán Halléban és Wimbledonban is a legjobb négy volt a végállomás.

17. Evgeny Donskoy vs. Roger Federer 3:6, 7:6, 7:6, 2017, Dubai, 2. forduló (három meccslabda)

2017-ben mindössze öt vereséget szenvedett el Federer egész évben, ez volt az egyik. A legkevésbé neves legyőzője Evgeny Donskoy volt Dubaiban, pedig három alkalma is volt a svájcinak a papírforma győzelem elérésére a második szett rövidítésében.

18. Tommy Haas vs. Roger Federer 2:6, 7:6, 6:4, 2017, Stuttgart, 2. kör (egy mérkőzéslabda)

2017-ben ez volt a második veresége, Haasnak pedig az utolsó győzelme ATP-tornán.

19. Juan Martin del Potro vs. Roger Federer 6:4, 6:7, 7:6, 2018, Indian Wells, döntő, (három meccslabda)

Ez volt a második, mérkőzéslabdáról (háromról) elszenvedett döntőbeli veresége, Del Potro követte el.

20. Kevin Anderson vs. Roger Federer 2:6, 6:7, 7:5, 6:4, 13:11, Wimbledon, negyeddöntő (egy mérkőzéslabda)

És a legutóbbi veresége 2-0-s szettelőnyről a dél-afrikai Kevin Anderson ellen, aki élete legnagyobb győzelmét aratta. Grand Slam-tornán ez lett Federer ötödik olyan meccse, melyet ily módon veszített el, ezek közül három elődöntős, egy negyedik fordulós és most egy negyeddöntőbeli találkozó volt. A 2011-es US Open-elődöntő után ez lett a második olyan partija, melyen 2-0-s szettelőnyről és mérkőzéslabdáról szenvedett vereséget.