Federer-Fucsovics nyolcaddöntő az Ausztrál Openen

Az Ausztrál Open hatodik játéknapján is örülhettünk magyar sikernek, Fucsovics Márton ugyanis Nicolas Kicker legyőzésével bejutott a legjobb 16 közé Melbourne-ben, ahol majd a Richard Gasquet-t legyőző Roger Federer lesz az ellenfele. Voltak nagynevű búcsúzók is a szombati játéknapon, Alexander Zverev, Juan Martin del Potro és Maria Sharapova sem folytatják a tornát, de közel állt a kieséshez a világelső Simona Halep is. Összefoglalónk.

Ahogyan arról már mi is beszámoltunk, Fucsovics Márton három szettben győzött az argentin Nicolas Kicker ellen, ezzel pályafutása első nyolcaddöntőjére készülhet. A körülmények pedig aligha lehetnek ennél ideálisabbak: a címvédő Roger Federerrel játszik hétfőn, így garantáltan valamelyik nagy pályán kap lehetőséget a magyar teniszező. Önmagában az is nagy dolog, hogy Fucsovics Federerrel játszhat, korábban ez csak egy magyarnak sikerült: épp edzőjének, Sávolt Attilának.

Sávolt a Hosszabbítás Játékos vagyok rovatának még az Ausztrál Opent megelőzően írt arról a bizonyos találkozóról és - akkor még mit sem sejtve a verseny későbbi alakulásáról -, azt is elmondta, milyen tanácsokkal látná el tanítványát, amennyiben Roger Federerrel találkoznának Melbourne-ben. Decemberi cikkében így foglalta össze a lényeget:

"Az első néhány játékban én is ideges voltam, azért buktam el azokat. Utána viszont már nem számítottak a külső körülmények, onnantól sokkal több volt abban a meccsben. Az edzőm azzal a taktikával küldött fel a pályára, hogy amikor csak lehetőségem van, támadjam a fonákját és minél többször menjek fel a hálóhoz, nyomást helyezve arra az oldalra. A szerva-röpte azért lehetett hatékony ellene, mert sok fogadást csak blokkolt fonákból, így ez az oldala sebezhetővé vált nyomás alatt. Ez működött is ellene. Sőt, ha Marci játszik majd egyszer Federer ellen tétmeccsen, akkor is erre az alaptaktikára építenénk fel a mérkőzés koncepcióját, nem véletlenül tudta Rafael Nadal évekig a fonák oldalán megverni őt."

Tűzkeresztség Roger Federer ellen - Sávolt Attila írása | Hosszabbítás

2002-ben teljesen új világ tárult elém. Az előző szezont top százas teniszezőként fejeztem be, így az évet úgy kezdtem, hogy tudtam, életemben először főtáblás leszek az Ausztrál Nyílt Teniszbajnokságon. Meglehetősen jó felkészülés volt mögöttem. Már fél éve új edzőmmel, Alberto Castellanival dolgoztunk együtt.

Ami Federert illeti, a svájci összességében meggyőzően teniszezett Richard Gasquet ellen. A francia igazából csak a második szettet tudta szorossá tenni, aminek az volt a kulcsa, hogy sokkal jobban játszott adogatóként, a végén azonban ott sem bírta a nyomást. Az első és a második szettben két-két brék jött össze Federer oldalán, akinek így a harmadik játszmában az is belefért, hogy egy adogatójátékot elbukott. Sokat elárul a svájci játékáról, hogy Gasquet egyetlen fogadójátékban jutott el bréklabdákig, igaz azt meg is csinálta a francia.

A Federer-Fucsovics mérkőzés győztese a Tomás Berdych-Fabio Fognini találkozó győztesével találkozhat a negyeddöntőben. A cseh teniszező a harmadik fordulóban három szettben búcsúztatta Juan Martin del Potrót, míg Fabio Fognini a David Goffint kiejtő Julien Benneteau-t verte meg döntő szettben. Fáradtságra mondjuk aligha panaszkodhat majd az olasz, a mérkőzése kevesebb mint egy órával tartott tovább, mint Berdyché.

Alexander Zverevnek viszont továbbra sem megy Grand Slam-tornákon. A negyedik helyen kiemelt német számára tavaly is a harmadik kör jelentette a végállomást Ausztráliában, de nagyon más körülmények között búcsúzott: akkor a későbbi döntős Rafael Nadal győzte le, most az 59. helyen rangsorolt Hyeon Chung. A fiatal dél-koreai tavaly a NextGen-világbajnokság megnyerésével már bizonyította tehetségét, a major-tornákon viszont eddig nem volt kiemelkedő eredménye, egy tavalyi Roland Garroson elért 3. kör volt a legjobbja.

A Sascha Zverev elleni mérkőzésen kétszer is szetthátrányba került, de mindkét alkalommal egyenlíteni tudott. A német teniszező ráadásul a negyedik szettre teljesen szétesett fejben, vitatkozott a játékvezetővel, a rossz látási viszonyokra panaszkodott. Az ötödik szettben figyelmeztetést is kapott, miután egy elbukott adogatójátékot követően összetörte az ütőjét. Győzelmével Chung lett az első dél-koreai teniszező, aki eljutott Grand Slam-tornán a legjobb 16 közé.

Ott nem akármilyen ellenfél vár rá: a 14. helyen kiemelt, hatszoros Ausztrál Open-győztes Novak Djokovic ellen lép pályára, aki három szettben verte Albert Ramos-Vinolast. A találkozó valamivel szorosabban alakult, mint azt az eredmény sugallná, de a spanyol teniszező nem tudott élni a lehetőségeivel.

A szerb nem kezdte jól a találkozót, Ramos-Vinolasnak voltak lehetőségei fogadóként, a brék viszont Djokovicnak jött össze, és a szett végén ismét elvette ellenfele szerváját, így 6:2-re nyerte a játszmát. Ekkor már nagyobb fölényben játszott a korábbi világelső, a második szett elején azonban ápolást kellett kérnie, sérülés miatt. Az ápolást követően nem érződött a mozgásán, hogy komoly baja lenne, sőt, egyből brékkel indított.

A brékelőny a harmadik játszmában is hamar összejött, adogatóként pedig alig veszített pontokat, összesen ötöt. Ennek ellenére a szerb nem érezte azt, hogy simán nyert. "Három szettben nyertem ugyan, de majdnem két és fél óráig tartott. Nem volt egy könnyű és kényelmes találkozó" - nyilatkozta a találkozót követően Djokovic. Amennyiben a szerb megnyeri a következő meccsét is, a Dominic Thiem-Tennys Sandgren találkozó győztesével játszhat az elődöntőért.

Fognini (olasz, 25.)-Benneteau (francia) 3:6, 6:2, 6:1, 4:6, 6:3

Sandgren (amerikai)-Marterer (német) 5:7, 6:3, 7:5, 7:6 (7-5)

Federer (svájci, 2.)-Gasquet (francia, 29.) 6:2, 7:5, 6:4

Angelique Kerber hivatalosan is bejelentkezett egy újabb Ausztrál Open-győzelemre. 2016 női bajnoka egy másik korábbi bajnok, Maria Sharapova ellen lépett pályára. Papírforma alapján ez volt a nap legjobban várt mérkőzése, de a látottak nem szolgáltak rá a várakozásokra. Abban az értelemben legalábbis nem, hogy szoros vagy izgalmas éppenséggel nem lett a találkozó.

Ebben nagy szerepe volt annak, hogy Kerber félelmetesen jól teniszezett. Alig-alig adott ellenfelének könnyű pontokat, szinte mindent visszaütött, de ha kellett, agresszíven is tudott játszani. Sharapovának extra játék kellett ahhoz, hogy egyáltalán pontokat tudjon nyerni, ez viszont csak rövidebb időszakokra sikerült neki.

Az első szett nagyon sima játékot hozott (6:1), és a folytatás is hasonlóan indult. Ekkor Sharapova 0:2-ről még visszaküzdötte magát 3:3-ig, onnantól kezdve viszont csak Kerber nyert játékot. A nyolcaddöntőben az Agnieszka Radwanskát (és korábban Garbine Muguruzát) két szettben búcsúztató Su-Wei Hsieh-vel játszik majd a korábbi világelső. Ha Kerber ezen a szinten tudja folytatni, pokoli nehéz lesz őt megállítani ezen a versenyen.

Simona Halep és Lauren Davis az Ausztrál Open történetének harmadik leghosszabb női mérkőzését játszották le, amelyen a döntő szett önmagában véve felért egy teljes mérkőzéssel a maga 2 órájával és 22 percével. Végül a világelső három mérkőzéslabdát is hárítva, 15-13-ra nyerte a harmadik játszmát. Várhatóan a nyolcaddöntőben sem lesz könnyű dolga, az Ashleigh Barty-t két szettben búcsúztató japán Naomi Osakával játszik majd.

"Nagyon sok dolog először történt meg velem ezen a meccsen. Nagyon büszke vagyok, ez a mérkőzés rengeteget jelent nekem. Nem számít mi fog történni. Számos tekintetben hatalmas győzelem ez nekem" - nyilatkozta Halep, aki a pályán adott interjúban azt mondta, "szinte meghalt a pályán", az izmai felmondták a szolgálatot, a sérült bokáját pedig egyáltalán nem is érezte.

Már az első két szett is nagyon szoros, kiegyenlített csatát hozott. Az első játszmát Davis, a másodikat Halep nyerte. Az igazi drámát azonban a döntő szett hozta el, ahol a román játékos négyszer is adogathatott a szettért, de Davis 5:4-es, 6:5-ös és 8:7-es állásnál is vissza tudott brékelni. 10:11-nél már Halep került közel a kieséshez, adogatóként kellett három mérkőzéslabdát hárítania. Azonban innen is visszahozta a meccset, majd nem sokkal később le is zárta azt.

Barbora Strycova könnyedén, két 6:2-es szettel jutott a nyolcaddöntőbe, ahol majd honfitársával, Karolina Pliskovával játszik majd. A korábbi világelső szombaton szintén egy cseh teniszezővel, Lucie Safarovával játszott, és végül két szoros szettben (7:6, 7:5) tudott nyerni ellene. Könnyedén jutott tovább Madison Keys, ő a torna 8. kiemeltjével, Carolina Garciával találkozik a legjobb 16 között.