A mindent megnyerő szolnoki pólócsapat az Év legjobbja lehet

A férfiaknál Baji Balázs, Liu Shaolin Sándor és Szatmári András, a nőknél pedig Babos Tímea, Hosszú Katinka és Márton Anita került a legjobb három közé a Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) szavazásán. A győztest jövő csütörtökön, a Nemzeti Színházban sorra kerülő M4 Sport-Az Év sportolója gálán hirdetik ki - adta hírül az MTI.

Szöllősi György, a szavazást 60. alkalommal kiíró MSÚSZ elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatón jelentette be az egyes kategóriák legjobb három jelöltjét, elmondta, 436 voks alapján alakult ki a sorrend.

Ahogy arról szerdai cikkünkben beszámoltunk, nagy hiányzók voltak a Top10-es listákon, melyeket az MSÚSZ elnöksége állított össze, csak azokra lehetett szavazni, akik szerepeltek ebben a névsorban. Nem fért be a tíz jelölt közé például Fa Nándor, aki 63 évesen 93 nap 22 óra 52 perc és 9 másodperc alatt teljesítette a Vendée Globe szóló földkerülő vitorlásverseny versenyt, amelyen a nyolcadik helyen ért célba. Ő maga a pályafutása csúcspontjának nevezte ezt az eredményt. Már a harmadik Vendée Globe-ján indult, amelyen a feladat egyedül egy 60 lábas (18 méteres) hajóval, kikötés és külső segítség nélkül körbehajózni a Földet.

Köves Gábor 2016 decemberében lett a Davis-kupa-csapat kapitánya, egy év elteltével még veretlenek irányításával a mieink. Előbb februárban Pozsonyban Magyarország 3-1-re legyőzte Szlovákiát Fucsovics Márton vezérletével, és ezzel továbbjutott. Majd szeptemberben óriási bravúrral szintén 3-1-re megnyerték az oroszok elleni párharcot és a Világcsoportba jutottak, megint csak Fucsovics vezetésével. Ez nem volt elég ahhoz, hogy Köves ott legyen a legjobbak versenyében, még a tíz közé sem jelölték.

Hozzá hasonlóan Märcz Tamás, férfi vízilabda-válogatottunk szövetségi kapitánya is kimaradt a szaknévsorból. Ő is egy éve állt munkába, majd első világversenyén a döntőig vezette a nemzeti együttest a budapesti világbajnokságon, az egész tornán csak a fináléban szenvedtek vereséget Vámos Mártonék a horvátoktól. Ha nyernek, Märcz nyilván ott lenne a jelöltek között, az ezüstérem a legjobb tízhez is kevés volt az MSÚSZ elnökségénél. Pedig ez a szereplés abszolút nem felelt meg a Rajki Béla által hangoztatott az “ezüstérem is kudarc” mondatnak, sőt.

Két sikerkapitány sem lehet az év edzője | Hosszabbítás

Decemberben elkezdődött az internetes szavazás az év sportolóira. A Magyar Sportújságírók Szövetségének tagjai 60. alkalommal voksolhatnak, ezúttal már 11 kategóriában. Vannak örömteli fejlemények a voksolás folyamatában és nagy hiányzók is a jelöltek között.

A férfiaknál a vb-3. gátfutó Baji Balázs, a vb-3. és a váltóban Európa-bajnok rövid pályás gyorskorcsolyázó, Liu Shaolin Sándor, valamint a világbajnok és Universiade-győztes kardvívó, Szatmári András maradt versenyben.

Nem jutott be a legjobb háromba Michelisz Norbert, Cseh László, Milák Kristóf, Hanga Ádám, Fucsovics Márton, Korpási Bálint, valamint Veres Roland.

A nőknél a párosban világbajnoki címet szerző Babos Tímea, a két vb-aranyat begyűjtő Hosszú Katinka és a vb-2., fedett pályás Eb-győztes Márton Anita került a legjobb három közé.

Ők Görbicz Anitát, Földházi Zsófia és Kovács Sarolta öttusázót, Kovács Zsófia tornászt, Lubics Szilvia ultratávfutót, Senánszky Petra uszonyos úszót és a kajakos Takács Tamarát utasították maguk mögé.

Az év legjobb edzője a szolnoki vízilabdacsapattal 2017-ben ötből öt kupát, köztük Bajnokok Ligáját nyerő Cseh Sándor, a győri női kézilabdacsapattal ismét BL-győztes Ambros Martín vagy Hosszú Katinka edzője és férje, Shane Tusup lesz.

Az év csapata a hagyományos csapatsportágakban az Európa-bajnokságon nyolcaddöntős férfi kosárlabda-válogatott, a BL-győztes Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapat és az öt trófeát nyerő Szolnoki Dózsa férfi vízilabdacsapata közül kerül ki.

A versenyből a Békéscsaba női röplabdacsapata, a győri futsalosok, a világbajnoki ezüstérmes férfi vízilabda-válogatott, az Euro-kupa-győztes Ferencváros férfi pólósai, az Eb-n 12 közé jutó női kosárlabda-válogatott, a BL-ben bronzérmes Veszprém férfi kézilabdacsapata és az Eb-6. U17-es futballválogatott esett ki.

Az egyéni sportágak csapatversenyeinek legjobbja a világbajnoki bronzérmes 4x100-as férfi gyorsúszó váltó, a világ- és Európa-bajnok női kajaknégyes vagy a Világcsoportba 22 év elteltével feljutó tenisz Davis-kupa-csapat lehet.

Rajtuk kívül az evezős kormányos kettes, a férfi kajak kettes, a férfi kardválogatott, a férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltó, a kötöttfogású birkózó-válogatott, a női öttusacsapat és a női rövid pályás gyorskorcsolyaváltó volt még versenyben eddig.

Az év labdarúgója címet a férfiaknál Gulácsi Péter, Davide Lanzafame vagy Nikolics Nemanja, míg a nőknél Csiszár Henrietta, Jakabfi Zsanett vagy Vágó Fanny veheti át.

A kategóriák szűkített listája (ABC sorrendben):

Az év férfi sportolója:

Baji Balázs (atléta)

Liu Shaolin Sándor (rövidpályás gyorskorcsolyázó)